Ošetrovanie kože
Rádioterapia je dôležitou súčasťou liečby nádorových ochorení, ale tak ako každá iná liečba má aj svoje nežiadúce účinky, ktoré sa prejavujú podľa toho, ktorá oblasť je ožarovaná a čo je v ožarovanom poli. Voľným okom môžeme pozorovať reakciu na koži, spôsobenú zmenami v prekurzoroch buniek epitelu kože.
Akútne reakcie vznikajú za niekoľko hodín až dní (do 90 dní) po absorbcii väčšej jednorazovej dávky žiarenia alebo po niekoľkých menších dávkach nasledujúcich krátko po sebe. Majú prechodný charakter, často sa zhoja i bez prerušenia liečby. Ako prvé pozorujeme erytém kože, ktorý vzniká vplyvom rozšírenia kapilár, prekrvením ciev vplyvom histamínu. Hojí sa hyperpigmentáciou. Po väčšej dávke vznikajú pľuzgiere, epiderma sa odlupuje a vytvárajú sa mokvajúce plochy. Hojenie je zdĺhavé, zostáva belavá jazva s trvalou pigmentáciou.
Neskoré reakcie vznikajú po dlhodobom pôsobení malých dávok, zhruba pol roka až rok po ukončení liečby, môžeme vidieť zvýšenú pigmentáciu ohraničenú na ožarovanú oblasť, poškodením ciev kože teleangiektázie, poškodením mazových a potných žliaz je koža suchá a tvoria sa šupinky, môže sa stratiť jej pružnosť, stenčí sa. Alebo naopak dôjde k plošnému zhrubnutiu kože, vplyvom fibrózy spojivového tkaniva. Žiarenie pôsobí i na vlasové folikuly, v závislosti od aplikovanej dávky môže dôjsť k trvalej epilácii v ožarovanej oblasti.
Sú určité faktory ovplyvňujúce účinok žiarenia, ako napríklad rozdielna pigmentácia kože, výraznejšiu reakciu mávajú ľudia so svetlejším typom pokožky. Takisto citlivosť kože na žiarenie klesá od hlavy smerom dole, ovplyvňuje to aj rozdielne cievne zásobenie, počet potných a mazových žliaz. Niekedy pridružené diagnózy ako cukrovka, ochorenie štítnej žľazy môžu reakciu na koži zhoršiť.
Ako predísť poškodeniu kože ?
Dôležité je počas celej liečby ošetrovanie kože, omývanie vodou, bez použitia kozmetických prípravkov. Nenosiť tesné odevy, z umelých vláken, aby nedochádzalo k dráždeniu kože. Vyhýbať sa pôsobeniu slnečného žiarenia na ožarovanú kožu.
Preventívne možno použiť prípravky, ktoré by svojim pôsobením mohli zabrániť vzniku reakcie. Jedným z nich je Radiocare, krém, ktorý obsahuje výťažok sekrétu slimáka Cryptomphalus Aspersa so silnými regeneračnými a ochrannými účinkami. Jeho účinok je preventívny pri používaní minimálne 10 dní pred začatím ožarovania. Nanáša sa jeden krát denne v tenkej vrstve na kožu, ktorá bude ožarovaná, a v ošetrovaní sa pokračuje aj po začatí liečby. Tiež má aj účinok liečebný, keď už sú pozorované zmeny na koži v zmysle začervenania, spôsob nanášania na kožu je taký istý, v liečbe ale pokračujeme ešte týždeň po skončení ožarovania (viac informácií na www.radiocare.sk ).
Ako chrániť kožu počas rádioterapie?
To ako chrániť pokožku počas rádioterapie sa môžte dozvedieť v priloženom letáku, ktorý vznikol na Národnom onkologickom ústave, v Bratislave.