Ožarovanie
Čo je rádioterapia?
Rádioterapia používa žiarenie na usmrtenie rakovinových buniek, alebo ich poškodí natoľko, že sa nemôžu ďalej deliť. Ožarovanie poškodzuje všetky bunky, ale normálne (zdravé) bunky sú oproti nádorovým bunkám schopnejšie sa skôr zotaviť, prípadne sú odolnejšie.
Rádioterapia bolí?
Nie. Žiarenie nebudete vidieť, ani počuť a nemali by ste nič cítiť počas liečby. Ožarovanie nepáli. Ak sa budete cítiť zle, alebo nepohodlne počas ožarovania povedzte to rádiologickému asistentovi.
Ako sa ožarovanie robí?
Sú dva spôsoby:
- Zvonka – externá liečba
- Vnútri tela – interná liečba
Závisí to od typu nádoru, od miesta, kde sa nachádza, jeho veľkosti, vašich laboratórnych výsledkov, celkového stavu a inej protinádorovej liečby, ktorú dostávate.
Koho môžem pri liečbe žiarením stretnúť?
- Radiačný onkológ – lekár, ktorý predpisuje a koordinuje celú liečbu, lieči jej vedľajšie účinky
- Rádiologický asistent - zabezpečuje denné ožarovanie, podľa predpísaného plánu
- Zdravotná sestra – zabezpečuje pravidelné kontroly a odbery biologického materiálu
- Radiačný fyzik – pripravuje ožarovacie plány podľa zadaných údajov,
- Technik – pripravuje pomôcky k ožarovaniu
Vonkajšie ožarovanie
Robí sa zvonka, prístrojmi, ktorú sú v rôznej vzdialenosti od tela, tesne nad kožou pre nádory na koži, a hneď pod ňou, pre nádory vo väčšej hĺbke je vzdialenosť väčšia. Radiačný onkológ zvolí najvhodnejší prístroj na liečbu Vášho nádoru.
Ako dlho bude liečba trvať?
Väčšinou liečba trvá 5-7 týždňov, ale v niektorých prípadoch iba niekoľko dní. Dĺžku liečby a dávku určí radiačný onkológ. Ožaruje sa v pracovných dňoch, pauza cez víkend je na zotavenie zdravých buniek. Je dôležité nevynechávať zbytočne predpísané dni liečby, každá dávka žiarenia prispieva k usmrteniu nádorových buniek.
Budem rádioaktívny počas vonkajšieho ožarovania?
Nie, nestanete sa rádioaktívny. Môžete byť s inými ľuďmi, nikoho neohrozujete.
Čo sa deje počas ožarovania?
Po príprave v prezliekacej kabínke vás rádiologickí asistenti uvedú do miestnosti s ožarovacím prístrojom, kde strávite asi 10 až 20 minút, z toho samotné ožarovanie trvá 1 až 5 minút, v závislosti od predpísanej dávky. Zvyšok času trvá nastavenie vašej polohy a nastavenie prístroja. Ak vám pripravili špeciálne pomôcky k ožarovaniu budete ich mať počas celej série ožarovania. Po skontrolovaní vašej polohy, a nastavení prístroja zostanete v ožarovni sám, žiarenie sa spúšťa z ovládacej miestnosti, kde ste ale pomocou kamery sledovaný. Je veľmi dôležité, aby ste počas ožarovania zostali pokojne ležať, nehýbali sa.
Vnútorné ožarovanie
Ožarovanie nádoru alebo jeho lôžka z tesnej blízkosti. Volá sa aj brachyterapia. To znamená, že zdroj rádioaktívneho žiarenia sa umiestňuje v tele pacienta pomocou ihiel, hadičiek, zŕn. To závisí od typu nádoru. Môžu sa takto liečiť nádory v oblasti jazyka, krku, gynekologické nádory, nádory v pažeráku, pľúcach, konečníku a v prostate. Veľkou výhodou pri tomto type ožarovania je, že okolité zdravé tkanivá a orgány sú vo väčšej miere chránené, dostávajú len malé dávky žiarenia. Často sa táto technika používa na dosýtenie (doplnenie) dávky v nádore, alebo mieste, kde sa nádor vyskytoval. V určitých prípadoch nahrádza vonkajšie ožarovanie.
Ako sa do tela umiestňujú aplikátory?
Aplikátory sa umiestňujú do tela pacienta väčšinou v miestnom znecitlivení, len pri určitých špeciálnych zákrokoch je potrebná celková anestézia. O druhu a charaktere vnútorného ožiarenia Vás bude informovať lekár – radiačný onkológ.
Ako dlho v tele zostávajú?
Samotné žiarenie trvá len pár minút, po jeho ukončení sa aplikátory z tela vyberú a pacient môže ísť domov. Liečba sa teda robí ambulantne, je nutné ju ale po niekoľkých dňoch opakovať. Inú kategóriu predstavuje zavedenie ihiel, alebo plastikových hadičiek do určitých lokalizácií (jazyk, krk, prsník, prostata), pomocou ktorých sa ožaruje, vtedy je potrebná niekoľkodňová hospitalizácia (1 – 6 dní) počas ktorej sa žiarenie zhruba v 6 hodinových (a viac)intervaloch opakuje. Až po predpísanej dávke žiarenia sa ihly, alebo hadičky vyberú, miesto sa ošetrí a ide pacient domov. Treba ešte spomenúť veľmi malú skupinu pacientov, ktorým sa rádioaktívna látka ponecháva v tele – vo forme zŕn, najčastejšie pri nádoroch prostaty. Ide o rádioaktívny materiál, ktorý stráca svoju rádioaktivitu v priebehu niekoľkých dní, počas ktorých sa postihnutá oblasť ožaruje a následne po jej úplnom zoslabnutí zostáva neškodne v tele, alebo sa samovoľne vylúči z tela. Takto sa ešte ožarovanie prostaty na Slovensku nerealizuje, je ale otázka času (a samozrejme financií) kedy sa začne.
Som rádiaktívny?
Keďže sa aplikátory po skončení ožarovania z tela vyberú nie ste pre svoje okolie nebezpečný, platí to isté ako pri vonkajšom ožarovaní - žiarenie sa z Vášho tela nešíri ďalej do okolia. Osobitnú skupinu predstavujú pacienti, ktorí dostali rádioaktívnu látku natrvalo (pri ochorení štítnej žľazy, pri nádoroch prostaty). Títo pacienti zostávajú izolovaní v nemocnici prvé dni, kým je rádiaktívna látka aktívna, každým dňom jej aktivita výrazne slabne. Keď zoslabne natoľko, že pacient neohrozuje svoje okolie, je z nemocnice prepustený.
Je táto liečba bolestivá?
Pred zavedením aplikátorov dostanete lieky na tlmenie prípadnej bolesti, samotné žiarenie nie je vôbec bolestivé, ani vyberanie aplikátorov. Môžete sa cítiť nepohodlne, hlavne keď budete mať zavedené ihly na viacdňovú liečbu, zdravotnícky personál sa bude snažiť zmierniť vám tieto prejavy. Po vybratí aplikátorov môže byť ožarovaná oblasť citlivá.